Odczucie kandydata podczas rekrutacji - NAJINTERNATIONAL Executive Search | Recruitments | HR Advisory

Odczucie kandydata podczas rekrutacji

Odczucie kandydata podczas rekrutacji

Artykuł HR BURÓ – IESF Chile. 

„Wygrywanie i dopasowywanie odpowiednich osób do właściwych miejsc w autobusie”. Cytat Jima Collinsa, guru zarządzania i amerykańskiego pisarza – najbardziej popularnego w sieciach społecznościowych HR Buró w 2018 roku.

To wyzwanie nie jest łatwym zadaniem. Zatrudnianie jest ryzykiem, a dobrzy menedżerowie są tego świadomi. Dopasowanie interesów firmy i kandydatów nie jest takie proste, a nie chodzi tylko o wybór: w dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, branding pracodawcy jest niezbędny.

W trendach 2018-2019 nazywa się to „doświadczeniem kandydata” i odnosi się do wizerunku firmy wobec potencjalnych pracowników. Nie tylko ważne jest, aby firma została uznana za jedną z najlepszych firm do pracy, ale również ważne jest, aby zapewnić kandydatowi takie samo doświadczenie podczas procesu rekrutacji. Obecnie aspekty takie jak ciągłe zarządzanie komunikacją z kandydatami i oczywiście sposób przeprowadzania wywiadów w celu zwiększenia wartości marki, wzmacniają postrzeganie organizacji jako potencjalnego dobrego pracodawcy.

Podczas przeprowadzania wywiadu warto pamiętać, że najlepsi kandydaci są dobrze przygotowani, dokonują własnej analizy ryzyka. Pamiętaj, że kandydaci, którzy stawiają wiele pytań, oznaczają, że naprawdę biorą pod uwagę oferowane stanowisko. Potrzebują informacji o firmie, a także o swoim zespole.

Sondaż przeprowadzony w 2018 r. W Chile przez firmę badawczą Cadem ujawnił, że po dochodach, warunkach pracy i stabilnym zatrudnieniu, najlepszą motywacją pracowników jest pogodzenie rodziny i pracy, nauka i rozwój oraz praca z dobrymi menedżerami. W trakcie wywiadu kandydaci chcą wiedzieć o stylu przywództwa kierownictwa, a także o tym, czy oni będą partnerami, czy niedostępnymi szefami.

Podsumowując, pozytywne doświadczenia dla kandydatów są kluczem do przyciągnięcia talentów i kultywowania wizerunku firmy. Dlatego kluczowe znaczenie ma skuteczne przygotowanie do wywiadów, a firmy powinny polegać na ludziach, którzy ju z w przeszłości pomyślnie zatrudniali najlepszych tak, aby nie stracić najlepszych kandydatów w procesie rekrutacji. Cytując ponownie Collinsa: „Z empiryczną kreatywnością, dyscypliną, paranoją i szacunkiem dla ludzi, przede wszystkim”.