Twój nowy uścisk dłoni w czasie Covid19 - NAJINTERNATIONAL Executive Search | Recruitments | HR Advisory

Twój nowy uścisk dłoni w czasie Covid19

Twój nowy uścisk dłoni w czasie Covid19

Uścisk dłoni ma wiele znaczeń; “Witaj”, ” Widzę cię”, ” Dziękuję za dobrą pracę”, ” Do widzenia”, ” Do zobaczenia” itp.

W czasie, gdy musimy zachować dystans i ograniczyć infekcje, musimy opracować nowe rytuały. Tradycyjny uścisk dłoni, uścisk i piątka znikają. Ale co robimy zamiast tego? Co jest ważne, kiedy chcesz się przywitać? Czy “uderzenie w łokieć” to najlepsza alternatywa? Jakie powitanie będzie wysyłało sygnały tworzące więzi, a jednocześnie będzie zgodne z reżimem “trzymaj dystans”?

Pierwsze wrażenie jest ważne. Jeśli wywrzesz dobre pierwsze wrażenie na konkretnej osobie, istnieje szansa na stworzenie relacji, która może prowadzić do wielu korzyści, być może nawet długofalowej współpracy.
Liczy się ogólne wrażenie: kontakt wzrokowy, uśmiech, nastawienie, mowę ciała i inne.

Badania przeprowadzone w 2006 roku na Uniwersytecie Princeton wykazały, że ocena danej osoby zajmuje dokładnie jedną dziesiątą sekundy. Badania wykazały, że nasz mózg odbiera wiele informacji werbalnych i niewerbalnych w momencie pierwszego spotkania z daną osobą.

Ostatecznie, słaby uścisk dłoni nie jest dłużej istotny, więc na co mamy teraz zwracać uwagę?
Nie wahaj się! Przejmij inicjatywę i wyślij jasny sygnał. Niezręczna sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy język ciała staje się trudny do rozszyfrowania. Pokaż mową ciała, jakiego rodzaju powitanie chcesz pokazać. Czy przywitasz się ręką na sercu, czy też pozdrowisz łokciem?

Zachowaj kontakt wzrokowy. Powitanie ze zdecydowanym kontaktem wzrokowym jest ważne. Jeśli twoje oczy będą się zbyt szybko obracać, wysyłasz uległe sygnały. I odwrotnie, jeśli utrzymasz kontakt wzrokowy zbyt długo, pokażesz sygnały dominacji.

Uśmiech – to jest zaraźliwe! Podobnie jak wirus, który stał się codziennym pojęciem, tak i emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne. W mózgu znajdują się neurony lustrzane, a Twój uśmiech natychmiast aktywuje neurony lustrzane osoby, którą witasz. Kiedy zostajemy zainfekowani pozytywnymi emocjami, natychmiast powstaje więcej otwartości w relacji.

Pomyśl pozytywnie o osobie, którą powinieneś przywitać. Wiele z twoich myśli i uczuć wyraża się w twoich mikro-wyrażeniach. Kilka sygnałów, które wysyłasz, będzie postrzeganych przez drugą osobę w jej podświadomości.

Jest to klasyk w kilku krajach, który zamiast sięgać po uścisk dłoni, stawia ponad wszystko gest szacunku dla drugiej osoby. Wtedy, na przykład, można zrobić mały ukłon. Można też użyć hinduistycznego imieninowego pozdrowienia z dłońmi przyciśniętymi do siebie przed klatką piersiową i palcami skierowanymi w stronę nieba.

Innym rozwiązaniem może być powitanie w formie łokcia, jednak może to wydawać się sprzeczne z tym, że powinniśmy kichać i kaszlnąć w łokieć, a nie w dłoń – a potem witamy się łokciem.

Tak więc, rozważmy jakie powitanie wolałbyś? Jak wyraźnie zaznaczyłbyś, że wolałbyś to powitanie? I w jakim stopniu wybierzesz powitanie, które pomaga stworzyć pozytywny relację?

Pia Torreck, Partner at Ingvardsen ll Partners. https://iesf.com/2020/04/15/your-new-handshake/